Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Rzeszów to miasto, które przyciąga rzesze turystów. Nie bez powodu. Miejscowość ta jest niezwykle piękna i malownicza. Znajdziemy w niej liczne historyczne obiekty, które pozwolą się nam cofnąć w czasie. Oczywiście, jak na tak interesujące miejsce przystało, znajduje się tu również bardzo rozbudowana i różnorodna baza noclegowa (Meteor). Z łatwością zarezerwujemy wygodne i niedrogie noclegi.

Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego i być może przez to jest jedną z jego najbardziej reprezentacyjnych miejscowości. Najbardziej znany jest tutejszy zamek, który pochodzi z czasów Ligęzy i Lubomirskich. Ostatni z Lubomirskich sprzedał budowlę władzom austriackim pod koniec XVIII wieku. Była ona w tak fatalnym stanie, że zadecydowano o jej wyburzeniu i rekonstrukcji. Dokonano jej na początku XX wieku, opierając się na barokowych planach. Bryłę zamku osadzono na oryginalnych, XVII-wiecznych fortyfikacjach. W otoczeniu zamku znajduje się także Pałac Lubomirskich.

Kolejny ciekawy zabytek Rzeszowa, to między innymi Synagoga Staromiejska. Niestety, nie przetrwała ona II wojny światowej – została zniszczona i spalona przez hitlerowców. Odbudowano ją zaś w latach 60. XX wieku. Dziś mieści się w niej Archiwum Państwowe. Na zbiegu ulic 3 Maja i Zamkowej zaś znajduje się bardzo eklektyczny budynek Banku PKO BP S. A., w którym mieściła się kiedyś Komunalna Kasa Oszczędności. Jest on typową dla Młodej Polski mieszaniną różnych stylów architektonicznych. Sama ulica 3 Maja jest reprezentacyjnym historycznym deptakiem, a także pierwszą utwardzoną ulicą miasta („brukowano” ją jeszcze belami drewnianymi). Wzdłuż niej znajdziemy wiele interesujących budowli. Najstarszy jest kompleks budynków popijarskich, w skład którego wchodzą kościół świętego Krzyża oraz dawne kolegium pijarów, czyli najstarsza szkoła średnia w Polsce. Centrum miasta zostało odrestaurowane i wielu historycznym obiektom przywrócono ich pierwotny charakter, zatracony przez socjalistyczne przebudowy. Zmodernizowano również tutejszy rynek, który stanowi główny plac miasta. Przy rynku znajdziemy piękny, neorenesansowy ratusz, w którym widać inspiracje krakowskimi Sukiennicami. Rzeszów może się tez pochwalić niezwykle ciekawą trasą turystyczną, która biegnie… pod ziemią. Składa się ona z zespołu dawnych miejskich piwnic znajdujących się pod rynkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>