Telewizja
Pracy i Zdrowia
 
 
 
 
 

Zespół wibracyjny PDF Drukuj Email
07.12.2007

Imagedr n. med. Ewa Wągrowska-Koski
konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy

Na początku XX wieku włoski lekarz G. Loriga zaobserwował u górników posługujących się ręcznymi narzędziami wibracyjnymi występowanie, znacznie częściej niż w populacji ogólnej, napadowego blednięcia palców rąk, tzw. objawu Raynauda.

Dziś zespól wibracyjny stanowi istotny problem we wszystkich krajach Europy, a także w USA i Japonii.

Źródła drgań
Drgania mechaniczne (wibracje) są jednym z fizycznych czynników występujących powszechnie w otaczającym nas środowisku, w tym również w środowisku pracy. W zależności od miejsca wnikania do organizmu i sposobu oddziaływania, drgania podzielono umownie na dwa rodzaje:
 drgania o działaniu miejscowym – przenoszone do organizmu człowieka przez kończyny górne w wyniku bezpośredniego kontaktu z drgającym narzędziem lub pośrednio z trzymanego w rękach elementu obrabianego na urządzeniach (maszynach) będących źródłem drgań,
 drgania o działaniu ogólnym – przekazywane do organizmu człowieka z powierzchni, na której pracownik siedzi lub stoi. W przypadku postawy stojącej drgania przekazywane są z powierzchni drgającej przez kończyny dolne (stopy), w pozycji siedzącej mogą być przekazywane jednocześnie: przez stopy z drgającego podłoża i przez miednicę z siedziska.
Wibracja miejscowa obejmuje zakres częstotliwości 4,0 – 1500 Hz, a ogólna 0,5-100 Hz.
W środowisku pracy źródłami drgań miejscowych są narzędzia o napędzie elektrycznym, pneumatycznym, hydraulicznym lub spalinowym np. szlifierki, wiertarki, młotki, młoty, ubijaki formierskie, pilarki, kosiarki, polerki bądź detale trzymane w rękach podczas obróbki z zastosowaniem stacjonarnych urządzeń wibrujących.

Źródłem drgań o działaniu ogólnym mogą być: środki transportu drogowego, wodnego i kolejowego, powietrznego, maszyny drogowe i rolnicze do robót ziemnych i zagęszczania gruntów, a także podesty, obudowy i bezpośrednie otoczenie maszyn i urządzeń przemysłowych (prasy mechaniczne i hydrauliczne, sprężarki, urządzenia filtracyjno-wentylacyjne, krosna tkackie).

Ocena narażenia zawodowego
Liczba osób narażonych zawodowo na wibracje w Polsce szacowana jest według różnych źródeł na 36-100 tys. osób. O szkodliwym działaniu wibracji decydują jej parametry fizyczne takie jak:

więcej w numerze 12/2007

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W najnowszym numerze


 
cennik_reklam
Mediadaten