Jantar – bursztynowa oaza letniego spokoju

Pomorze to miejsce przede wszystkim letniego wypoczynku w pasie nadmorskim. Nieopodal Mierzei Wiślanej, na wschód od Gdańska jest miejscowość, której znakiem rozpoznawczym jest bursztyn. Jantar, bo o nim mowa staje się mekką letnich turnusów wypoczynkowych (informacje:Jantar noclegi). Nic dziwnego, gdyż stolica polskiego bursztynu posiada zadowalającą bazę noclegową i liczne atrakcje.

Pierwsze wspomnienia o Jantarze sięgają czasów Zakonu Krzyżackiego w XIV wieku. W tamtym okresie, omawiana miejscowość, była wsią rybacko-rolniczą. Znajdowały się tu 2 karczmy i dużo pól uprawnych. Podczas oblężenia Malborka, na początku XV wieku, Jantar został splądrowany, przez wojska Jagiełły, podobnie jak większość Żuław. Dopiero II pokój toruński przyniósł regionowi nieco spokoju. Dużym problemem w miejscowości, prócz wojny były powodzie. Skutkowało to stworzeniem ponad gminnej organizacji – Związek Wałowy, który miał zabezpieczyć teren przed żywiołem. W naszych czasach mało osób pamięta o tej historii.

Jedziemy do Jantaru, aby poleżeć na plaży i zbytnio się nie zastanawiamy, co na tych ziemiach działo się wcześniej. Mimo, że jest to mała osada, bez praw miejskich to jednak ma sporą historię. Turyści odwiedzający wioskę mogą popatrzyć na finał Mistrzostw w Poławianiu Bursztynu. Miejsce do organizacji nie jest przypadkowe, bowiem omawiana miejscowość leżała na pradawnym szlaku bursztynowym. Przy okazji mistrzostw organizowane są liczne koncerty sławnych artystów. Oddalając się nieco od plaży można skorzystać z usług Wioski Indiańskiej. Można tu zapoznać się z kulturą ludzi zza Oceanu Atlantyckiego. Ośrodek został stworzony z udziałem Lecha Michalika, który jest autorem około 20 książek na temat Indian. Drugim autorem jest Joanna Mazurek – indianistka ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. W wiosce można zapoznać się z tradycyjnymi szałasami, narzędziami, ubraniami i obrzędami. Jest to niezwykle cenne doświadczenie, które niesie trochę inne spojrzenie na kultury, które doprowadziliśmy na skraj upadku.

Jantar to bursztynowa stolica Polski o bogatej historii (informacje: Wikipedia). Takie zdanie można powiedzieć o licznych miejscowościach w nadbałtyckim kraju. Jednak atrakcje takie jak Wioska Indiańska czy gospodarstwo ze strusiami powoduje, że Jantar wyróżnia się spośród innych miejscowości nastawionych na turystykę. Dodatkowo istnieją liczne noclegi w Jantarze, co sprawia, że nawet w szczycie sezonu można tu znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>