Stadion Narodowy w Warszawie

Ostatnio daliśmy Wam kilka wskazówek na to, co robić w Ustroniu (tutaj), kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu. Teraz kolejna wskazówka – gdzie się wybrać, będąc w stolicy? Warszawa jest miejscem, gdzie swoje siedziby obok centralnych urzędów państwowych ma także bardzo wiele firm oraz organizacji. To oczywiste, że stolica kraju jest miastem najważniejszym i z racji tego gromadzi w sobie najistotniejsze instytucje państwa. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednym miejscu, które być może jak żadne inne skupia w sobie najsilniejsze emocje Polaków. Tym miejscem jest dom kadry piłkarskiej – Stadion Narodowy.

W związku z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku Polska musiała wybudować obok sławnych już autostrad oraz rozszerzonej infrastruktury noclegowej (Warszawa noclegi) przede wszystkim stadiony. Najważniejszym z nich był Stadion Narodowy, największa arena w naszym kraju. Stadion Narodowy został wybudowany w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia (informacje). Jest on ulokowany w bliskiej odległości Starego Miasta oraz ścisłego centrum Warszawy. To doskonały punkt orientacyjny, który widać z każdego punktu Warszawy. Spacerując po placu Zamkowym, można wręcz doświadczyć jego majestatycznego wyglądu. Z Dworca Centralnego idąc spokojnym krokiem, można dotrzeć pod Stadion Narodowy w niespełna pół godziny.

Wykończenie elewacji stadionu jasno daje do zrozumienia, że jest to nasz stadion, dom polskiej kadry. Biało-czerwone elementy przeplatają się, tworząc wrażenie koszyka lub gniazda. W najwyższym punkcie jego wysokości osiąga blisko 50 metrów nad murawą. Trybuny Stadionu Narodowego mogą pomieścić aż 58 tysięcy widzów. Co więcej wokół stadionu swoje miejsce ma także ponad trzy tysiące pomieszczeń, takich jak centra kongresowa, sale, biura oraz szereg innych.

Jednym z największych atutów Stadionu Narodowego jest jego rozsuwany dach. Już sam proces jego otwierania jest atrakcją samą w sobie. Zgodnie z zamysłem twórców obiektu jego przeznaczeniem nie są wyłącznie mecze piłki nożnej. Możliwe jest urządzenie tutaj dużych widowisk artystycznych, a także innych imprez masowych. Konstruktorzy zadbali o to, by dźwięk rozchodził się po stadionie w sposób równomierny, a specjalna membrana na dachy wzmacnia dźwięk. Pod samym dachem stadionu zostały zamocowane cztery ekrany LED, wszystkie o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Dzięki temu możliwe jest oglądanie widowisk w zbliżeniach, a także powtórkach. Jest to najnowocześniejsza arena w naszym kraju, w która stale organizuje się koncerty, mecze piłki nożnej oraz szereg innych imprez.

4 thoughts on “Stadion Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>